Prowadzenie napraw mechanicznych wymaga osiągnięcia wysokiego poziomu precyzji. Dokręcanie śrub i nakrętek z odpowiednią siłą gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania, chroni przed uszkodzeniem elementów i zapewnia optymalną pracę maszyn. Pomocą w prawidłowym wykonaniu tych czynności jest klucz dynamometryczny. Sprawdzamy, czy lepiej wybrać tradycyjny wariant, czy model elektroniczny.

Czym jest klucz dynamometryczny?

To niepozorne narzędzie skrywa w sobie potężną siłę. W przeciwieństwie do zwykłych kluczy pozwala on dokręcać śruby i nakrętki z wyjątkową precyzją. Działa niczym strażnik, chroniąc mechanika przed nadmiernym dokręceniem, które może zerwać gwinty, a także przed niedokręceniem, które może z kolei prowadzić do luzowania się elementów i poważnych awarii. 

Do jakich czynności wykorzystuje się klucz dynamometryczny? Przy jego użyciu wykonuje się między innymi:

  • montaż i demontaż elementów silnika – precyzyjne dokręcanie głowicy silnika, panewek korbowych, wału korbowego i innych kluczowych komponentów,
  • naprawy układu hamulcowego – wymiana klocków i innych elementów,
  • wymianę opon, do której stosuje się klucz dynamometryczny do kół,
  • serwis układu napędowego – naprawa skrzyni biegów, wału napędowego i innych elementów wymagających określonego momentu obrotowego.
  • naprawy układu kierowniczego – wymiana drążków kierowniczych czy maglownicy.
Klucz dynamometryczny elektroniczny 3/8" 6.8-135Nm
Klucz dynamometryczny elektroniczny 3/8″ 6.8-135Nm

Różnica między tradycyjnym i elektronicznym kluczem dynamometrycznym

Zastanawiasz się, jak ustawić klucz dynamometryczny? Odpowiedź jest uzależniona od typu produktu. Tradycyjne klucze, które korzystają z mechanicznego układu skali, wymagają ręcznego ustawienia żądanej wartości momentu obrotowego oraz użycia mechanizmu blokującego. 

W przypadku elektronicznych kluczy dynamometrycznych wystarczy włączyć zasilanie i za pomocą odpowiedniej funkcji zdefiniować wartość momentu obrotowego. Klucz samoistnie poinformuje sygnałem dźwiękowym lub wizualnym o osiągnięciu oczekiwanego poziomu.

Dokładność to niejedyna korzyść z wykorzystania nowoczesnego, elektronicznego rozwiązania. Innymi są:

  • łatwość użycia wyświetlacz i sygnały dźwiękowe upraszczają kontrolę procesu dokręcania i eliminują konieczność odczytywania skal,
  • uniwersalność większość modeli posiada szeroki zakres nastaw momentu obrotowego, co czyni je wszechstronnymi narzędziami,
  • dodatkowe funkcjeniektóre klucze oferują funkcje zapamiętywania ustawień czy tryby pracy dla różnych materiałów.

Pamiętaj też, że nowoczesne i niezawodne klucze dynamometryczne oferuje jonnesway.pl.

Kto powinien zainteresować się elektronicznym kluczem dynamometrycznym?

Wybór odpowiedniego klucza dynamometrycznego do świec czy innych zastosowań, zależy od indywidualnych potrzeb, budżetu oraz preferencji użytkownika. Wersje elektroniczne oferują niezrównaną precyzję i wszechstronność, ale mogą być droższe. Z tego względu zaleca się je przede wszystkim:

  • profesjonalnym mechanikom precyzja i łatwość użycia przekładają się na wydajność i bezpieczeństwo pracy,
  • zaawansowanym majsterkowiczom szeroki zakres funkcji i uniwersalność umożliwiają realizację ambitnych projektów,
  • osobom ceniącym wygodęelektronika eliminuje żmudne odczytywanie skal i ułatwia kontrolę procesu.

W przypadku sporadycznego użytkowania czy ograniczonego budżetu inwestycja w tradycyjny klucz dynamometryczny będzie wystarczający. 

Klucz dynamometryczny elektroniczny 1/2" 10-200Nm
Klucz dynamometryczny elektroniczny 1/2″ 10-200Nm

administrator

Pasjonuje nas marka Renault, której fanami jesteśmy od kilkunastu lat. Nasza przygoda rozpoczęła się od Renault 19 i nieprzerwanie trwa po dziś dzień. Na dziś dzień mamy w naszym gronie posiadaczy Renault Clio, Megane oraz Fluence :)