Profesjonalne wyważanie kół powinno być stałym elementem każdego serwisu opon i kół. Wpływa bezpośrednio nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim jej bezpieczeństwo. Sprawdźmy, jakie wyważarki do kół warto kupić i czym różnią się poszczególne modele.

Wyważarka do kół samochodowych: must have w każdym serwisie

Choć niestety wciąż nie zawsze jest to normą, użycie wyważarki do kół powinno mieć miejsce w przypadku każdej czynności serwisowej, podczas której dochodzi do zdjęcia opony z felgi. Rzecz jasna jest to również czynność obowiązkowa, jeśli kierowca obserwuje jakiekolwiek niepokojące objawy mogące wskazywać na to, że koła są niewłaściwie wyważone. 

Z tego powodu wyważarka do kół samochodowych jest absolutnie niezbędnym elementem wyposażenia przede wszystkim zakładów wulkanizacyjnych i serwisów opon, kół i felg. Co wyjątkowo ważne: choć wyważanie wiąże się oczywiście z nieco dłuższym procesem np. sezonowej wymiany opon, można maksymalnie przyspieszyć tę czynność, wybierając odpowiednią wyważarkę do kół. Warto więc zainwestować w odpowiedni sprzęt i postawić na rozwiązania sprawdzone przez ekspertów. 

Rodzaje wyważarek do kół: jakie urządzenia można kupić?

Do dyspozycji pozostają przede wszystkim dwa podstawowe rodzaje wyważarek:

  • Wyważarki automatyczne: najnowocześniejsze wyważarki do kół samochodowych pozwalają na daleko idącą automatyzację procesów, a to oznacza zdecydowanie szybsze i bardziej jakościowe wyważanie. Wyważarka do opon automatycznie odczyta i wprowadzi najważniejsze parametry koła, a następnie maksymalnie ułatwi pracę operatora.
  • Wyważarki półautomatyczne: ręczna wyważarka do kół wymaga nieco więcej zaangażowania ze strony operatora. Przede wszystkim konieczne będzie ręczne wprowadzenie parametrów koła. Nieco bardziej skomplikowane może być również ustalenie miejsca, w którym należy umieścić ciężarek. Ten rodzaj wyważarek często jest również pozbawiony bardziej zaawansowanych systemów, które doceniają sami klienci, ale również operatorzy.

Przyszłość należy do wyważarek automatycznych

W przypadku serwisów obsługujących dużą liczbę klientów, którym zależy na ciągłym rozwijaniu oferty i przyspieszaniu procesów, świetną inwestycją okażą się automatyczne wyważarki do kół dostępne w ofercie REDATS: https://sklep.redats.pl/pol_m_Wywazarki-371.html

Co oferują? Oto najważniejsze zalety nowoczesnych urządzeń:

  • Wskazanie dokładnego miejsca montażu ciężarka za pomocą wiązki lasera,
  • Specjalne programy do felg aluminiowych, 
  • Czytelny ekran pokazujący dokładne parametry pomiaru i ułatwiający korzystanie z urządzenia, 
  • Automatyczne ustawienie koła w niewyważonej pozycji, co dodatkowo ułatwia wyważenie, 
  • Automatyczny pomiar parametrów felgi dzięki sonarowi,
  • Możliwość rozbicia ciężarka na dwa mniejsze (SPLIT) dla estetycznego wyważenia niepsującego wyglądu felgi.
  • Zapisywanie kilku profili operatorów dla zapewnienia wygodniejszej pracy.

Dopasuj wyważarkę do potrzeb zakładu

Planując zakup wyważarki do kół, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów samego urządzenia. Istotną kwestią jest maksymalny rozmiar i ciężar kół, które można wyważać przy pomocy urządzenia. 

Nowoczesne wyważarki sprawdzą się zarówno przy kołach pojazdów osobowych, jak i dostawczych czy ciężarowych. Co więcej: wyważarka do kół samochodowych może okazać się skuteczna również w przypadku kół motocyklowych. Inwestując w odpowiedni sprzęt, będziesz więc w stanie pozyskać uniwersalne narzędzie, które sprawdzi się praktycznie w każdym przypadku.


administrator

Pasjonuje nas marka Renault, której fanami jesteśmy od kilkunastu lat. Nasza przygoda rozpoczęła się od Renault 19 i nieprzerwanie trwa po dziś dzień. Na dziś dzień mamy w naszym gronie posiadaczy Renault Clio, Megane oraz Fluence :)