Wojtek Sokołowski

Car designer i dyrektor projektowy w firmie SOKKA, specjalizującej się we wzornictwie przemysłowym oraz projektowaniu pojazdów. Przygodę z projektowaniem rozpoczął na wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, by po roku wyjechać do Turynu i kontynuować pasję związaną z tworzeniem środków transportu.

W 2005 roku ukończył z najwyższym wynikiem wydział Transportation Design na Istituto Europeo di Design w Turynie jednej z najbardziej prestiżowych uczelni car designu, wykonując dyplom we współpracy z Ferrari i Pininfariną.

W latach 2005 – 2009 projektant i współzałożyciel włoskich firm zajmujących się projektowaniem i produkcją małoseryjnych samochodów sportowych. W wieku 25 lat wraz ze wspólnikami zaprojektował i skonstruował supersportowy samochód Spada Codatronca, zaprezentowany na Top Marques Monaco 2008 i Palm Beach Supercars Weekend 2009.  Dzięki połączeniu niezwykłej kreatywności z wiedzą techniczną oraz wieloletnim doświadczeniem, bierze udział w zaawansowanych technologicznie międzynarodowych projektach – od projektów narzędzi pomiarowych dla polskiej firmy PRO nagrodzonych iF Design Award 2016, koncepcyjnego oświetlenia dla firmy Hella, konsoli dla robota medycznego „Stiff Flop”, karbonowych kasków wyścigowych Stilo, specjalistycznych osłon maszyn przemysłowych, poprzez projekty samochodów wyścigowych we współpracy z austriacką firmą STARD m.in. takich marek jak Ford, Hyundai, Kia na Rallycrossowe Mistrzostwa Świata FIA (FIA World Rallycross Championship), TCR i FIA WTCC, aż po rozpoznawalny na całym świecie koncepcyjny projekt polskiego czołgu PL-01 oraz pojazdy strażackie Gimaex i najnowszą serię ratraków śnieżnych Prinoth.

Laureat m.in. Plebiscytu Polacy z Werwą 2015 w kategorii Design i Architektura, Śląska Rzecz 2015, Design Management Europe (DME) Award 2014, STGU Projekt Graficzny Roku 2013, Ferrari “New Concepts of the Myth” 2005, Stile Italiano Giovani 2002. Obecnie zaangażowany w projekty SOKKA związane z ekologią, pojazdami elektrycznymi i rozwojem innowacji w różnych branżach przemysłu.