Samochód FRENDZY  jest wspaniałym narzędziem odzwierciedlającym silne dążenie czy wręcz wymóg bycia elastycznym i wszechstronnym. Jest skuteczny i nowoczesny w pracy, sportowy i przyjazny dla rodziny – Axel Braun, Dyrektor ds. Designu Samochodów Koncepcyjnych i Show carów.

Od zewnątrz…

Renault_29049_global_enPo stronie pasażera brak środkowego słupka, oprócz tego możemy zobaczyć „klasyczne” drzwi boczne oraz boczne drzwi przesuwne z wbudowanym 37-calowym ekranem: to świat pracy. Po stronie kierowcy również brak środkowego słupka, jest natomiast dwoje przeszklonych, symetrycznie otwierających się drzwi − to świat rodziny. W obydwu tych światach gwarantujemy łatwość załadunku i dostępu do wnętrza!

Jak mówi Deyan Denkov, projektant bryły pojazdu − stworzenie asymetrycznego nadwozia było najbardziej logicznym sposobem wyrażenia podwójnego przeznaczenia tego auta. Od samego początku dążyłem do uwolnienia się od tradycyjnego sposobu projektowania pojazdów użytkowych i pokazania tym samym, że pojazdy te mogą być bardziej emocjonalne, dynamiczne i atrakcyjne. Inspiracje czerpałem z różnych źródeł, na przykład z samolotów o niekonwencjonalnych kształtach, takich jak Airbus Beluga czy Antonov 224.

Renault_29048_global_enW ciągu tygodnia FRENDZY jest pojazdem przystosowanym do potrzeb działalności zawodowej, z dużym zewnętrznym monitorem, umożliwiającym wyświetlanie przydatnych informacji („dostawa towaru, wracam za 5 minut”, tryb ładowania lub poziom naładowania akumulatorów) lub reklamowym, zarówno na postoju jak i podczas jazdy. Podczas weekendu auto zamienia się w pojazd rodzinny, z wygodnym fotelem pasażera i obszerną kanapą z tyłu.

Zależnie od nastroju, dzieci mogą oglądać filmy lub bawić się w różne gry na wysuwanym z oparcia fotela pasażera dotykowym tablecie. Mogą również rysować na wbudowanej w przesuwne drzwi „tablicy”.

Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom kierowca może dostosowywać pojazd do swoich potrzeb: w trybie „pracy” lusterka wsteczne ustawiają się pionowo, a oświetlenie wnętrza zmienia kolor na zielony; w trybie „rodzinnym” lusterka obracają się do położenia poziomego, a wnętrze wypełnia światło o świetlisto-pomarańczowej barwie. Od zewnątrz, zmieniające barwę według tej samej zasady światła przednie i tylne przypominają o aktualnym trybie użytkowania pojazdu.

Firma Renault wprowadzając model FRENDZY po raz kolejny daje przykład funkcjonalności, możliwości dowolnego kształtowania wnętrza oraz wszechstronności, z jakich słyną: Kangoo, Trafic i Master.

We wnętrzu…

Renault_29055_global_enZaprojektowany jako swoisty „warsztat pracy”, futurystyczny kokpit kierowcy lśni powierzchniami w kolorze płynnego metalu. Tę gładką, organiczną strukturę ożywia płynące z deski rozdzielczej zielone światło. Informuje ono o aktualnym użytkowaniu pojazdu w trybie pracy i stanowi nawiązanie do zewnętrznego koloru auta.

W trybie rodzinnym atmosfera wnętrza staje się cieplejsza: zielone światła zmieniają kolor na pomarańczowy, co jest swoistym ukłonem w stronę dedykowanego rodzinie, koncepcyjnego modelu R-Space.

W aucie dominuje konwencja domku wakacyjnego i funkcjonalna prostota kempingu, stąd oczywiste zastosowanie drewna. Będące równocześnie symbolem ciepła, trwałości i ponadczasowości, tworzy ono naturalny łącznik między obydwoma trybami użytkowania auta. Pokryte plecioną skórą siedzenia i przenośne akcesoria stanowią kolejne nawiązania do życia kempingowego.

Renault_29057_global_enZdaniem Antoine Génin, Dyrektora ds. Designu Wnętrz, Kolorystyki i Materiałów –  Poszukiwanie materiałów było ukierunkowane na pogodzenie zawodowego wyglądu „high tech” z ciepłem rodzinnego wnętrza. Ten nowoczesny mariaż drewna i metalu jest odzwierciedleniem strategii Renault w dziedzinie designu stawiającej na prostotę, zmysłowość i ciepło.

Z praktycznego punktu widzenia płócienny dach dopasowuje się do wielkowymiarowych kształtów i przedmiotów, magnesy umożliwiają zamocowanie ładunku na podłodze, a system modułowych schowków ułatwia codzienną działalność zawodową. Tylna jednoczęściowa kanapa jest zintegrowana z podłogą, a fotel kierowcy daje się odchylać, zwalniając dodatkową przestrzeń ładunkową. Praktyczny charakter i liczne możliwości aranżacji wnętrza czynią z FRENDZY  pojazd doskonale przystosowany do pracy w branży rzemiosła.

Ana Zadnik, Projektant Wnętrz: Wnętrze pojazdu jest odzwierciedleniem jego podwójnej tożsamości; z jednej strony obszerna przestrzeń, otwarta i prosta, gotowa do załadunku, z drugiej zaś czteromiejscowe, zabawne i interaktywne wnętrze. Niektóre elementy deski rozdzielczej i płatów tylnych drzwi są wytłaczane i tworzą nakładki, które mogą pełnić rolę schowków na różne akcesoria, ułatwiających codzienne życie użytkownikowi.