Spośród 53 nadesłanych projektów w konkursie Renault. Passion for Design & Innovation jury wybrało czterech finalistów. Zostali nimi: Konrad Cholewka, Daniel Czyszczoń, Daniel Płatek oraz Ryszard Szymański. Ostatniego finalistę wybierają internauci, którzy w dniach 15-29 czerwca mogą zagłosować na swojego faworyta w głosowaniu na „dziką kartę” na stronie www.renaultpassion.pl.

Trzy zwycięskie projekty wybierze przewodniczący jury – Anthony Lo. Ogłoszenie laureatów nastąpi 7 września podczas Wawa Design Festiwal, w Soho Factory w Warszawie. W ramach projektu Renault. Passion for Design & Innovation odbędzie się także wystawa oraz warsztaty car designu, które poprowadzi Anthony Lo, Dyrektor Designu Zewnętrznego Renault.

Do konkursu przesłano wiele prac na bardzo wysokim poziomie. Każdy z jurorów kierował się subiektywnymi kryteriami oceny, dlatego początkowo werdykt nie był jednogłośny. Jurorzy wymieniali się spostrzeżeniami i argumentowali swoje wybory, dzięki czemu ostateczne głosowanie wyłoniło czterech finalistów, a każdy z obrad wyszedł zainspirowany i wzbogacony o ciekawe przemyślenia – Agata Szczech, Dyrektor Komunikacji Renault Polska.

Ideą pojazdu autonomicznego jest przekazanie mu pełnej kontroli nad pojazdem. Z tym wiąże się dylemat tego, jak taki samochód będzie podejmować decyzje w sytuacjach krytycznych. Dużo prac było naprawdę na wysokim poziomie zarówno jeśli chodzi o pomysł, jak i wykonanie – Wojciech Sokołowski, projektant samochodów i współwłaściciel studia projektowego SOKKA.

Dzisiaj bardzo dużo ciekawych aspektów zostało poruszonych w temacie samochodów autonomicznych, między innymi zaufania do tego samochodu, na ile on będzie w stanie nas chronić przed zagrożeniami na drodze – Zuzanna Wachowiak, projektantka i współwłaścicielka marki Bizuu.

Wśród prac był wyraźny podział na tych, którzy już świetnie rysują, mają ten warsztat opanowany i wiedzą, co chcą pokazać oraz na osoby, które dopiero marzą, żeby być stylistą i właściwie są na początku drogi – Wojciech Sierpowski, dziennikarz motoryzacyjny i wydawca magazynu AutoRok.

Myślę, że każdy przedmiot w naszym życiu jest dziełem sztuki i tak powinniśmy traktować te przedmioty. Takie przedmioty powinniśmy też dobierać – Lidia Popiel, fotografka i wykładowczyni w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Wybór nie był łatwy, dyskusje były ożywione, jednak wybór, z którym zostaliśmy na koniec był niezwykle satysfakcjonujący – Krystyna Łuczak-Surówka, historyk i krytyk design, wykładowca ASP w Warszawie.

Najbardziej się cieszę z tego, że projekt pana Daniela Płatka wszedł do czwórki finalistów, a jest to jedyny projekt, który nawiązywał do historii sztuki, w tym przypadku do sztuki art déco – Andrzej Pągowski, artysta grafik.

Głosowanie na „dziką kartę”

Między 15 a 29 czerwca decyzja o wyborze piątego finalisty będzie w rękach internautów, którzy za pomocą głosów oddanych na swojego faworyta wyłonią zwycięzcę „dzikiej karty” i tym samym piątego, ostatniego finalistę konkursu. Uroczyste ogłoszenie laureatów konkursu odbędzie się 7 września w Soho Factory w Warszawie, w ramach Wawa Design Festiwal. Do wygrania są nagrody pieniężne oraz jazdy samochodami Renault.

Wystawa i warsztaty

W ramach Renault. Passion for Design & Innovation odbędzie się także pierwsza w Polsce wystawa na temat car designu. Widzowie będą mogli oglądać na niej makietę modelu Renault Megane wykonaną z gliny przez projektantów Renault oraz podziwiać spektakularny concept-car Renault DeZir.

Dla utalentowanych młodych projektantów warsztaty car designu poprowadzi Anthony Lo, Dyrektor Designu Zewnętrznego Renault. Odbędą się one 7 września w Soho Factory na terenie wystawy Renault. Passion for Design & Innovation.

 

Pobierz:

Komunikat – JURY WYBRAŁO FINALISTÓW W KONKURSIE RENAULT

Zdjęcia – 1, 2, 3, 4, 5, 6

Relacja z posiedzenia jury: https://www.youtube.com/watch?v=ETIYK9zwjrw