53 nadesłane projekty, 5 finalistów, 3 laureatów – takim bilansem zakończył się konkurs na zaprojektowanie samochodu autonomicznego Renault. Passion For Design & Innovation. Pierwsze miejsce zajął Daniel Czyszczoń, student Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego na Politechnice Krakowskiej, drugą nagrodę otrzymał Konrad Cholewka, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a na trzecim stopniu podium stanął projektant Ryszard Szymański z Wrocławia. Wśród piątki finalistów znaleźli się także Daniel Płatek i Jakub Fochtman.

Nagrody zostały wręczone na terenie pierwszej w Polsce wystawy car designu, odbywającej się w ramach Wawa Design Festiwal w Soho Factory w Warszawie. Nagrody wręczyło jury w składzie Lidia Popiel, Zuzanna Wachowiak, Krystyna Łuczak-Surówka, Andrzej Pągowski, Wojciech Sokołowski, Wojciech Sierpowski oraz przewodniczący jury i Dyrektor Designu Zewnętrznego Renault – Anthony Lo.

Zwycięski projekt przedstawia najbardziej futurystyczną koncepcję wnętrza i nadwozia spośród wszystkich finałowych prac. Podoba mi się, że Daniel Czyszczoń kompleksowo pomyślał o  doświadczeniu użytkownika, już od momentu dotknięcia logotypu na drzwiach pojazdu – powiedział Anthony Lo, Dyrektor Design Zewnętrznego Renault, przewodniczący jury.

Daniel Czyszczoń wraz ze swoim projektem samochodu autonomicznego Renault Avame został wybrany przez jury i otrzymał główną nagrodę w konkursie – 10 tys. złotych oraz Renault Talisman lub Renault Espace do testów na okres 2 tygodni. Jego projekt okazał się najlepszy spośród 53 nadesłanych prac.

Drugie miejsce zajął Konrad Cholewka, którego projekt Renault Liberta urzekł jury otwartą, modularną, swobodną przestrzenią, którą można dostosować do własnych potrzeb. W nagrodę otrzymał 5 tys. złotych oraz Renault Talisman lub Renault Espace do testów na tydzień.

Trzecią nagrodę przyznano Ryszardowi Szymańskiemu za projekt samochodu autonomicznego i elektrycznego Renault Concorde. Nagrodą za zajęcie trzeciego miejsca było 2 tys. złotych oraz Renault Megane GT do testów na weekend.

Oprócz nagród pieniężnych oraz jazd testowych samochodami marki Renault, laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy.

Laureaci i ich projekty

Daniel Czyszczoń – 1. miejsce

21-letni student Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego na Politechnice Krakowskiej, dla którego projektowanie to przede wszystkim pasja. Małymi krokami zaczyna swoją przygodę jako projektant produktu. Jego celem i marzeniem na przyszłość jest car design.

Tworzenie formy rozpoczęło się oczywiście od prostych ręcznych szkiców, kończąc na modelu trójwymiarowym. Renault Avame to koncepcja autonomicznego samochodu przyszłości dla marki Renault. Jest to przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie jak autonomiczne samochody mogą wpłynąć na nasze codzienne życie – Daniel Czyszczoń.

Renault Avame to projekt elektrycznego, w pełni autonomicznego pojazdu, którego wnętrze to nie tylko przestrzeń do odpoczynku i rozmów, ale dzięki nowoczesnym systemom multimedialnym również miejsce do kreatywnego spędzania czasu bądź zarządzania domem lub firmą.

Konrad Cholewka – 2 miejsce

Samochody projektuje od dziecka. W latach 2009-2014 studiował projektowanie środków transportu na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie pracuje jako grafik i projektant, poszukując jednocześnie możliwości pracy w branży car designu.

W przypadku mojego projektu inspiracją tak naprawdę były założenia konkursu. Autonomiczny, a w moim projekcie także elektryczny pojazd pozwala na inne podejście do stylistyki samochodu. Starając się dostosować do tych założeń i cech stylistycznych Renault, stworzyłem projekt Liberta – Konrad Cholewka.

Renault Liberta to projekt samochodu autonomicznego na lata 2020-2030. Wnętrze zostało zaprojektowane tak aby nie narzucać konkretnego ustawienia foteli czy sposobu podróżowania. Charakteryzuje go otwarta, modularna, swobodna przestrzeń. Funkcje samochodu można obsługiwać dotykowym ekranem okalającym całe wnętrze lub za pomocą tabletu.

Ryszard Szymański – 3 miejsce

Grafik, projektant, pasjonat motoryzacji, zwłaszcza designu pojazdów użytkowych. Uczestniczył w wielu konkursach projektowych zarówno w kraju, jak i za granicą, a jego projekty wielokrotnie znalazły się w czołówce nagradzanych prac.

Inspiracją dla kształtu pojazdu były opływowe zwierzęta wodne. Nazwa Concorde symbolizuje pogodzenie wielu funkcji pojazdu, a także jego zaawansowanie techniczne, jak dawniej było to w samolotach naddźwiękowych o tej samej nazwie – Ryszard Szymański.

Pojazd autonomiczny autorstwa Ryszarda Szymańskiego posiada napęd elektryczny zasilany z plazmowego generatora, dzięki któremu samochód ma nieograniczony zasięg. System bezpieczeństwa stanowią hamulce i zderzak „Łągiewki” zapewniający pochłanianie energii kinetycznej pojazdu, co pozwala zrezygnować z pasów bezpieczeństwa oraz poduszek powietrznych.

Jurorzy o wynikach konkursu

Zwycięski projekt przedstawia najbardziej futurystyczną koncepcję wnętrza i nadwozia spośród wszystkich finałowych prac. Podoba mi się, że Daniel Czyszczoń kompleksowo pomyślał o  doświadczeniu użytkownika, już od momentu dotknięcia logotypu na drzwiach pojazdu. Autonomiczne auto nie wymaga prowadzenia, więc wygląd wnętrza może być całkowicie inny. Również w projekcie nadwozia został maksymalnie wykorzystany fakt technologii autonomicznej przez zminimalizowanie oszklonej powierzchni i nadanie kształtu, który obiecuje przestronność.

Anthony Lo, Dyrektor Designu Zewnętrznego Renault, przewodniczący jury

 

Wybór nie był łatwy, dyskusje były ożywione, jednak wybór, z którym zostaliśmy na koniec jest niezwykle satysfakcjonujący.

Krystyna Łuczak-Surówka, historyk i krytyk designu, wykładowca ASP w Warszawie

 

Myślę, że każdy przedmiot w naszym życiu jest dziełem sztuki i tak powinniśmy traktować te przedmioty. Takie przedmioty powinniśmy też dobierać. Uważam, że nagrodzeni projektanci stworzyli autentyczne dzieła sztuki.

Lidia Popiel, fotografka i wykładowczyni w Warszawskiej Szkole Filmowej

 

Proces wyboru laureatów był dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. Poruszaliśmy bardzo dużo ciekawych aspektów w temacie samochodów autonomicznych, między innymi zaufania do tego samochodu, na ile on będzie w stanie nas chronić przed zagrożeniami na drodze.

 Zuzanna Wachowiak, projektantka i współwłaścicielka marki Bizuu

 

Chociaż wśród laureatów nie znalazł się pan Daniel Płatek, to jednak jego projekt szczególnie zwrócił moją uwagę, ponieważ jako jedyny nawiązywał do historii sztuki, w tym przypadku do sztuki art déco.

Andrzej Pągowski, artysta grafik

 

Wśród nadesłanych prac był wyraźny podział na tych, którzy już świetnie rysują, mają ten warsztat opanowany i wiedzą, co chcą pokazać oraz na osoby, które dopiero marzą, żeby być stylistą i właściwie są na początku drogi. Wybrani laureaci reprezentują światowy poziom, jeśli chodzi o projektowanie samochodów. 

Wojciech Sierpowski, dziennikarz motoryzacyjny i wydawca magazynu AutoRok

 

Ideą pojazdu autonomicznego jest przekazanie mu pełnej kontroli nad pojazdem. Z tym wiąże się dylemat, jak taki samochód będzie podejmować decyzje w sytuacjach krytycznych. Wiele prac konkursowych było naprawdę na wysokim poziomie zarówno jeśli chodzi o pomysł, jak i wykonanie. Bardzo się cieszę z ostatecznego wyboru zwycięzców.

Wojciech Sokołowski, projektant samochodów i współwłaściciel

studia projektowego SOKKA

Do pobrania:

komunikat prasowy – FUTURYSTYCZNE PROJEKTY, ŚWIATOWY POZIOM I DZIEŁA SZTUKI; PIERWSZA W POLSCE WYSTAWA CAR DESIGNU 

zdjęcia – 1, 2, 3