Pięciu finalistów konkursu Renault. Passion for Design & Innovation, w którym zadaniem było zaprojektowanie samochodu autonomicznego, już 7 września usłyszy werdykt jury i dowie się kto z nich zwycięży i otrzyma cenne nagrody. Projektanci, zakwalifikowani do finału konkursu to: Konrad Cholewka, Daniel Czyszczoń, Daniel Płatek, Michał Ptak oraz Ryszard Szymański.

Trzy zwycięskie projekty wybierze Anthony Lo, Dyrektor Designu Zewnętrznego Renault, wraz z pozostałymi członkami jury. Ogłoszenie laureatów nastąpi 7 września podczas Wawa Design Festiwal, w Soho Factory w Warszawie. W ramach projektu Renault. Passion for Design & Innovation odbędzie się także wystawa oraz warsztaty car designu, które poprowadzi Anthony Lo.

Finaliści o swoich projektach

W przypadku mojego projektu inspiracją tak naprawdę były założenia konkursu. Autonomiczny, a w moim projekcie także elektryczny pojazd pozwala na inne podejście do stylistyki samochodu. Starając się dostosować do tych założeń i cech stylistycznych Renault, powstał projekt Liberta – Konrad Cholewka.

Tworzenie formy rozpoczęło się oczywiście od prostych ręcznych szkiców, kończąc na modelu trójwymiarowym. Renault Avame to koncepcja autonomicznego samochodu przyszłości dla marki Renault. Jest to przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie jak autonomiczne samochody mogą wpłynąć na nasze codzienne życie – Daniel Czyszczoń.

Dużo rozmyślałem na temat autonomiczności samochodów marki Renault, zadając sobie pytania, jak powinny wyglądać oraz funkcjonować w najbliższych latach. Funkcja i forma miały tworzyć nierozłączną całość, przez co samochód może być z jednej strony pojazdem, z drugiej częścią wrażliwą i estetyczną sztuki – Daniel Płatek.

Swoje podejście do projektowania oparłem na własnych interdyscyplinarnych doświadczeniach począwszy od edukacji na zagranicznych studiach w szkole projektowania samochodów w Turynie, przez funkcjonowanie na rynku polskim w branży transportowej oraz architektonicznej, po udział w stworzeniu pierwszego na świecie grafenowego grzejnika. Mój projekt to odpowiedź na współczesne tendencje estetyczne i funkcjonalne, które mają szansę spopularyzować się w epoce pojazdów bez kierowcy – Michał Ptak.

Inspiracją dla kształtu pojazdu były opływowe zwierzęta wodne. Nazwa Concorde symbolizuje pogodzenie wielu funkcji pojazdu, a także jego zaawansowanie techniczne jak dawniej było to w samolotach naddźwiękowych o tej samej nazwie – Ryszard Szymański.

Konkurs, wystawa, warsztaty

Czterech finalistów konkursu Renault. Passion for Design & Innovation zostało wybranych poprzez głosowanie jurorów (Konrad Cholewka, Daniel Czyszczoń, Daniel Płatek, Ryszard Szymański), natomiast jeden dzięki głosowaniu internautów (Michał Ptak). Teraz przed jurorami, na czele z Anthonym Lo, Dyrektorem Designu Zewnętrznego Renault, najtrudniejsza decyzja – wybór trzech najlepszych projektów, których autorzy otrzymają nagrody pieniężne oraz jazdy samochodami marki Renault.

Uroczyste ogłoszenie laureatów odbędzie się 7 września w Soho Factory w Warszawie, podczas Wawa Design Festiwal. W ramach projektu Renault. Passion for Design & Innovation odbędzie się także pierwsza w Polsce wystawa na temat car designu. W dniach 3-11 września zwiedzający będą mogli zobaczyć na niej makietę modelu Renault Megane wykonaną z gliny przez projektantów Renault oraz podziwiać spektakularny concept-car Renault DeZir. Gratką dla młodych projektantów i studentów wzornictwa będą także warsztaty z guru car designu – Anthonym Lo.

Do pobrania:

komunikat – FINALIŚCI WALCZĄ O NAGRODY

zdjęcia – 1, 2, 3, 4, 5, 6